Debata- co dalej z końmi w Morskim Oku?

Debata, której tematem przewodnim było „Co dalej z końmi pracującymi na trasie do Morskiego Oka?” odbyła się 11 lutego 2016 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie.

Na spotkanie zaproszeni zostali:
Szymon Ziobrowski – dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego
Andrzej Mąka -Przedstawiciel Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska
mgr. inż Beata Czerska – Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
dr Marek Tischner – lekarz weterynarii, specjalista chorób koni,Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, członek FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka)
dr inż. Maciej Jackowski – hipolog
dr hab. Ryszard Kolstrung – Katedra Hodowli i Użytkowania Koni, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
prof. dr. hab Adam Okólski – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Rafał Pędziwiatr – lekarz weterynarii, prywatna praktyka weterynaryjna
Paweł Golonka– lekarz weterynarii, specjalista chorób koni, chirurg- ortopeda, członek FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka)
dr hab. inż. Grzegorz Cieplok – Prodziekan ds. Ogólnych Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Jacek Mierczyński – geodeta PRO-GEO
Ewa Marzec – geolog, laborant drogowy
Anna Plaszczyk– magister politologii, działaczka fundacji VIVA!

Moderatorem rozmowy była dziennikarka TVP Magdalena Hejda.
Na zaproszenie dziennikarki, na widowni pojawiła się liczna grupa osób zainteresowanych dobrostanem koni, w tym przedstawiciele krakowskich dorożkarzy.

Rozmowy trwały około 4 godzin. Debata rozpoczęła się przedstawieniem przez dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego, obecnej sytuacji transportu konnego do Morskiego Oka oraz najbliższych planów. Następnie, głos zabrali lekarze weterynarii, którzy równocześnie byli członkami Komisji badającej konie pracujące na trasie do Morskiego Oka.
Jak podkreślił lek.wet.Paweł Golonka, parametry fizjologiczne fiakierskich koni, są częstokroć lepsze lub dużo lepsze, od koni trenowanych do zawodów rangi międzynarodowej w zaprzęgach konnych. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślał, że na przestrzeni ostatnich lat, warunki w jakich pracują i przebywają konie wozaków znacząco się poprawiły, a jednocześnie bardzo restrykcyjny regulamin jest przestrzegany. Odpowiednie służby kontrolują przewozy na trasie Palenica Białczańska- Włosienica.

W opinii fundacji pro-zwierzęcych, badania wykonane od roku 2011 do 2015 są nierzetelne, przekłamane i oparte na wadliwych założeniach.
Warto podkreślić, że lek.wet. Paweł Golonka został wynajęty przez jedną z fundacji pro-zwierzęcej a jego raport wyraźnie wskazywał na dobry stan koni pracujących w MOku.
Podobnie, w roku 2015, lek.wet Ludmiła Strypikowska, przeprowadziła badania koni na zlecenie fundacji VIVA!, po których w czasie konferencji prasowej stwierdziła, że „stan koni pracujących na trasie do Morskiego Oka, jest dużo lepszy niż przedstawia się to w mediach„.

Nasze konkluzje ze spotkania są następujące:

  • zdecydowanie sprzeciwiamy się powielaniu kłamliwych informacji dotyczących koni pracujących w MOku,
  • w naszej opinii, pytania zadawane przez moderatora dyskusji były tendencyjne i jasno wynikał z nich stosunek prowadzącego do kwestii transportu konnego na trasie do Morskiego Oka,
  • uważamy, że otwarta formuła debaty kierowana jest emocjami, a nie merytoryczną analizą sytuacji
  • przed debatą, organizacje pro-zwierzęce, rozłożyły kontrowersyjny plakat nawołujący do zmiany statusu koni, ze zwierząt gospodarskich na zwierzęta towarzyszące. Jako hodowcy, popieramy stanowisko PZHK, które protestuje przeciwko zmianie statusu koni.

20160211_122059
Dodatkowo, polecamy krótki filmik, z konferencji prasowej z lek. wet. Ludmiłą Strypikowską, która pracowała na zlecenie fundacji VIVA! w 2015 roku:

 

0 komentarzy

Skomentuj

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. więcej

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zamknij