Jak pracujemy w trakcie upałów?

Temat pracy dorożkarskich koni w okresie letnim, skutecznie podsycany poprzez działalność różnych stowarzyszeń i fundacji, jest w ostatnim czasie gorący, podobnie jak panujące warunki atmosferyczne.

W związku z tym, że w rozmowie na temat pracy zaprzęgowych koni wciąż za mało jest merytoryki, pojawia się wiele błędnych informacji, które wprowadzają chaos i powodują niechęć do przedsiębiorców świadczących swoje usługi w Rynku Głównym, szkalując wprost ich dobre imię i działając na ich szkodę.

Stowarzyszenie Dorożkarzy Krakowskich (SDK) zrzesza część przedsiębiorców obsługujących ruch turystyczny zaprzęgami konnymi w ścisłym centrum Krakowa. Członkostwo w SDK jest dobrowolne i oznacza przyjęcie pewnych zasad i działań uznanych za priorytetowe, między innymi w kwestii utrzymania dobrostanu koni.

Każdy z dorożkarzy jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu pracy dorożkarskich koni, który wyznacza rygorystyczne zasady, takie jak, między innymi:

  • zakaz pracy koni częściej, niż co dwa dni,
  • konieczność posiadania badań lekarsko- weterynaryjnych koni zaprzęgowych, które ważne są przez okres jednego roku,
  • ograniczenie ilościowe osób przewożonych w dorożkach,
  • ograniczenia związane z wielkością użytkowanych powozów,
  • zakaz postoju na linii A-B w Rynku Głównym w godzinach od 13.00 do 17.00, gdy temperatura wskazywana przez termometr zawieszony na ścianie Sukiennic wskazuje powyżej 28 stopni Celsjusza.

Ponad to, dorożkarze są kontrolowani przez uprawnione do tego służby podczas pracy w Rynku Głównym. Kontrole te są niezapowiedziane i mogą odbywać się zarówno w dni powszednie jak i weekendy lub święta.

Kontroli podlegają również stajnie, w których utrzymywane są dorożkarskie konie zarówno przez pracowników Urzędu Miasta Krakowa jak i Powiatowe Służby Weterynaryjne.

W ubiegłych latach przeprowadzono szereg badań naukowych, opierających się na zastosowaniu innowacyjnych i bardzo dokładnych metod pomiarowych (np. urządzenie WBGT), w celu określenia warunków pracy koni oraz ich stanu zdrowia. Każde z dotychczas wykonanych badań wskazywało na bardzo dobry stan kondycyjny naszych zwierząt, a uzyskane wyniki mieściły się w normach fizjologicznych. W roku 2018 do badań włączono również pomiary kamerą termograficzną, w celu sprawdzenia wpływu podłoża na stan kopyt koni. 

Każdy z dorożkarzy musi odbyć co najmniej jedno szkolenie w roku, które prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę zajmującą się tematyką hodowli i użytkowania koni.

SDK we własnym zakresie organizuje dodatkowe szkolenia dla swoich członków, które wykraczają poza obowiązkową normę przewidzianą regulaminem pracy.

Dorożkarskie konie pracują średnio dwa razy w tygodniu w Rynku Głównym, pozostałe pięć dni spędzając na wybiegu i w stajni. Nasze konie nie są użytkowane do żadnej innej pracy! Sami dorożkarze są uprawnieni do wjazdu i postoju w Rynku w dni parzyste lub nieparzyste miesiąca- czyli średnio 15 dni w miesiącu.

Naturalną pozycją konia w spoczynku jest opuszczona głowa i szyja, lekko przymknięte oczy oraz odciążona jedna, tylna noga. W tej pozycji konie odpoczywają w stajniach, na wybiegach lub w Rynku Głównym.

W pracy konie są REGULARNIE pojone oraz karmione ze specjalnych worków. W obrębie Rynku znajdują się trzy wodopoje, z których mogą korzystać dorożkarze.  Co ważne- absolutnie nie można napoić koni zaraz po przyjeździe z trasy czyli po wykonanej pracy- było by to dla nich szczególnie niebezpieczne! W okolicach postoju można zobaczyć każdego dnia kilka wiader z wodą dla naszych koni. Karmienie odbywa się u każdego z przedsiębiorców w innym czasie, zazwyczaj w godzinach popołudniowych.

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, które nie powinno wzbudzać żadnych obaw- dieta naszych koni wzbogacona jest o elektrolity, które uwalniają się z organizmu wraz z potem. Spocony koń nie oznacza, że jest przemęczony! Każdy z nas się poci, szczególnie gdy temperatury są wyższe.

Konie w Rynku nie pracują same! Jesteśmy tam też my- nikt z powożących nie zostawia samotnie swoich zwierząt- apelujemy więc aby zakończyć manifestowanie komentarzy typu „niech sami pracują w Rynku”. Pracujemy! Pracujemy tam częściej niż nasze konie.

Jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości- ZAPYTAJ! Nie wszystko jest oczywiste.

W dorożkach SDK znajdziesz ulotki dotyczące pracy naszych koni, na stronie www oraz na fanpejdżu na Facebooku SDK znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące pytania- zachęcamy do odwiedzin.

Zdjęcie w tle: wyborcza.pl 

0 komentarzy

Skomentuj

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. więcej

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zamknij