FAQ- najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie znajduje się postój dorożek konnych? 

  Dorożki konne mają wyznaczony postój w Rynku Głównym, na linii A-B (od rogu ulicy Szczepańskiej i Sławkowskiej, wzdłuż płyty Rynku, do rogu ulic Floriańskiej i Mikołajskiej)

 2. Ile dorożek pracuje w Rynku?

  Praca wszystkich dorożek konnych podzielona jest na dni parzyste i nieparzyste. Każdego dnia na postoju dorożek może być maksymalnie 16 powozów. Obecnie w Krakowie pracuje w sumie 36 zaprzęgów.

 3. W jakich godzinach można korzystać z usług dorożkarzy?

  Za zwyczaj, w sezonie letnim, dorożki są obecne na wyznaczonym postoju od godziny 10:00 do 24.00. Godziny te jednak uzależnione są od wielu czynników takich jak pogoda, temperatura czy wydarzenia odbywające się w Rynku.

 4. Czy zaprzęgi pracują w upalne dni?

  Dorożkarze muszą zapewnić zwierzętom właściwą ochronę przed nadmiernym obciążeniem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w szczególności: nie korzystać z wyznaczonego stałego postoju dla pojazdów zaprzęgowych w Rynku Głównym od 13:00 do 17:00, gdy temperatura w cieniu przekroczy 28oC (obowiązujące są wskazania termometru zainstalowanego na ścianie Sukiennic), natomiast w pozostałych godzinach, gdy temperatura powietrza przekroczy 28oC, dorożkarze muszą chronić konie przed słońcem i skutkami upału, czyli dodatkowo poić zwierzęta i/lub korzystać z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych dla dorożek.

 5. Czy konie pracujące w dorożkach są pojone?

  Oczywiście- TAK! Tuż obok postoju dorożek znajduje się hydrant z wodą, z którego dorożkarze korzystają. Bardzo często, pod ławeczkami ulokowanymi wzdłuż postoju dorożek, natknąć się można na wiadra z wodą. Pełne wiadra są odstawiane na bok, po to by nalana prosto z hydrantu woda odrobinę się nagrzała. Podanie koniom bardzo zimnej wody było by dla nich niebezpieczne.

 6. Skąd pewność, że ustalone normy regulujące pracę koni, rzeczywiście chronią zwierzęta?

  Aby skontrolować i jeszcze lepiej określić optymalne warunki pracy koni dorożkarskich, Urząd Miasta Krakowa zlecił wykonanie stosownych badań, które przeprowadzono od czerwca do września 2014 w godzinach porannych, południowych i popołudniowych, a także późno wieczornych, czyli podczas całego okresu pracy koni dorożkarskich w Krakowie. Analizy wykonała wykwalifikowana kadra naukowa zajmująca się zoohigieną pracy zwierząt.

  Badania przeprowadzono na obowiązujących w mieście postojach dla dorożek. Dla porównania wykonano także analizy na terenie stadnin koni poza terenem Krakowa, ośrodków jeździeckich i warunków naturalnych stepu ukraińskiego. Prowadzono badania psychometryczne i katatermometryczne, równolegle wykonując odczyty dodatkowym miernikiem mikroklimatu (WBGT). Uzupełniająco korzystano z kamery termowizyjnej, która umożliwiała cyfrową rejestrację rozkładu temperatur oraz wizualizację promieniowania podczerwonego ciała koni i otaczającego podłoża. W celu określenia dobrostanu pracujących koni w kontekście warunków termicznych, wykonano analizy hematologiczne i biochemiczne krwi pobieranej od koni dorożkarskich pracujących w Krakowie oraz przeprowadzono badania pulsometryczne koni.

  Wyniki pomiarów parametrów mikroklimatycznych wykazały, że pod względem warunków termicznych najlepszym miejscem postojowym dla koni, w upalne dni, jest zacieniony bryłą Kościoła Mariackiego postój przy ul. Mikołajskiej oraz postój na alejce krakowskich Plant przy ul. Podzamcze. Natomiast najmniej odpowiednim miejscem postojowym dla koni dorożkarskich jest płyta Małego Rynku. We wszystkich pomiarach stwierdzono tam najwyższą temperaturę i jednocześnie najniższe ochładzanie, które jest niższe nawet o kilka jednostek niż w innych punktach pomiarowych.

  Wyniki analiz hematologicznych i biochemicznych krwi oraz pomiarów tętna u wszystkich objętych badaniami koni dorożkarskich pracujących na Starym Mieście w Krakowie mieściły się w granicach dopuszczalnych norm, niezależnie od panujących warunków termiczno-wilgotnościowych.

  Wszystkie zebrane dane pozwalają stwierdzić, że warunki pracy koni dorożkarskich w Krakowie, w miejscach i terminach dokonywanych badań nie odbiegały od przyjętych za dopuszczalne dla innych koni użytkowych.

 7. Jak często pracują konie?

  Średnio, jedna para koni dorożkarskich pracuje 2 razy w tygodniu. Podczas dnia pracy konie przebywają dystans około 25- 30 km, w zależności od umiejscowienia stajni, z której dojeżdżają do Rynku. Konie nie są wykorzystywane do żadnej innej pracy- wolne dni (tj. około 4-5 dni w tygodniu) spędzają na wybiegach lub stajniach.

 8. Dlaczego konie na postoju stoją z opuszczonymi głowami?

  Pozycja z opuszczoną głową, lekko przymrożonymi oczami oraz spoczywającą jedną nogą jest całkowicie naturalną pozycją konia, który odpoczywa lub oddaje się kojącej drzemce. Koń w ten sposób odpręża się i choć może się wydawać, że jest smutny, w rzeczywistości wszystko jest w porządku.

 9. Czy konie nie są przeciążone pracą w dorożkach konnych?

  Praca naszych koni stała się obiektem wielu badań naukowych, przeprowadzanych na przestrzeni paru ostatnich lat. Wyniki badań, przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy współudziale Urzędu Miasta Krakowa oraz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zostały upublicznione w Biuletynie Informacji Publicznej. Badania są też dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce „SPRAWY ORGANIZACYJNE”.
  Zgodnie z wynikami badań, praca koni została zaliczona do lekkiej lub średniej. Oprócz badań weterynaryjnych, które obligatoryjnie należy powtarzać dwa razy do roku, badano również warunki zoohigieniczne postojów, z których korzystają dorożkarze. Zachęcamy do zapoznania się w wynikami badań, które jasno wskazują zarówno na stan naszych koni jak i na warunki w jakich pracują.

 10. Czy powozy nie są zbyt ciężkie dla koni?

  Waga jednego powozu, jeżdżącego po krakowskim Rynku waha się od 1000 kg do 1200 kg. Średnia waga pary koni, pracujących w zaprzęgu wynosi około 1400 kg. Trasy, którymi poruszają się dorożki to drogi bez znaczących wzniesień czy nierówności- konie nie muszą więc pokonywać stromych podjazdów. Dodatkowo, maksymalna ilość osób, które jednorazowo mogą jechać w dorożce to pięć osób plus powożący i pomocnik. Dorożki wyposażone są w ogumione, duże koła oraz dwa hamulce tarczowy i ręczny, które hamują powóz w razie zjazdów w dół, co w zupełności wyłącza pracę koni.

 11. Kto nadzoruje pracę krakowskich dorożkarzy?

  Bezpośredni nadzór nad wykonywaną przez przedsiębiorców-dorożkarzy pracą, sprawuje Urząd Miasta Krakowa. Wydziałami odpowiedzialnymi, między innymi za przeprowadzanie kontroli są: Wydział Spraw Administracyjnych UMK, Wydział Kształtowania Środowiska UMK, a także Straż Miejska Miasta Krakowa, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz lekarze weterynarii, którzy przeprowadzają obligatoryjne badania koni, pracujących w zaprzęgach. Wygląd dorożek jeżdżących po Starym Mieście zatwierdza Główny Plastyk Miasta Krakowa.

 12. Jak zachować się przy dorożkarskich koniach?

  Nasze konie przyzwyczajone są do zgiełku miasta i dużej ilości mijających je ludzi. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach zachowania przy koniach. Po pierwsze- do konia zawsze podchodzimy od strony głowy. Wzrok konia obejmuje cały obszar dookoła zwierzęcia z zastrzeżeniem, że tuż za zadem jest tak zwany „martwy punkt”- to właśnie dlatego, podchodzenie do konia od zadu może być niebezpieczne. Po drugie- przed pogłaskaniem zwierzęcia warto poprosić dorożkarza o kuratelę, szczególnie w sytuacjach kiedy to dziecko chce pogłaskać konia. Warto zrobić to po to, by poczuć się bezpieczniej. Po trzecie- rozumiemy chęć podawania naszym koniom smakołyków, np. cukru, ale przed podaniem smaczka, koniecznie należy zapytać osobę siedzącą na koźle o zgodę. Po czwarte- pomysły typu klepanie konia np. po zadzie, szczególnie znienacka, w czasie ruchu, podczas gdy koń stoi na postoju, próby wskoczenia na grzbiety koni lub przechodzenie pod brzuchami zwierząt, będą natychmiast zgłaszane do Staraży Miejskiej. Takie zachowanie może być niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i samych koni.

 13. Skąd wiadomo, że dorożkarze potrafią zajmować się zwierzętami?

  W trosce o dobro zwierząt, dorożkarze muszą corocznie uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z zakresu hodowli i użytkowania koni (wykładowcami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i w Rzeszowie).

 14. Czy dorożkarze mogą używać bata?

  Zgodnie z przyjętymi zasadami i warunkami regulującymi pracę dorożkarzy, mają oni obowiązek traktować zwierzęta łagodnie i nie nadużywać bata oraz innych form przemocy. Są jednak sytuacje, w których powożący są zmuszeni do użycia bata. Jakie to sytuacje? Dorożkarze chętnie odpowiedzą na takie pytanie.

 15. Jakim tempem prowadzone są dorożkarskie konie?

  Na terenie Rynku Głównego zaprzęgi muszą prowadzone być stępem (najwolniejszy chód koni). Poza Rynkiem Głównym zwyczajowo konie również prowadzone są stępem za wyjątkiem np. skrzyżowań ulic z lub bez sygnalizacji świetlnej. Dorożki poruszają się w ruchu miejskim, wraz z innymi uczestnikami ruchu drogowego- staramy się więc poruszać tak, by możliwie w jak najmniejszym stopniu utrudniać jazdę innym pojazdom.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. więcej

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zamknij