Jak pracują dorożki?

W Krakowie pracuje 36 powozów, podzielonych na dwie grupy, świadczące swoje usługi w dni parzyste lub nieparzyste miesiąca. Oznacza to, że w jednym dniu, na postoju dorożek konnych może być 18 powozów. Ci z dorożkarzy, którzy pracują w dni parzyste, w nieparzyste mają obowiązkowy dzień postoju. Wynika to z ustaleń zawartych pomiędzy udostępniającym teren, czyli Urzędem Miasta Krakowa, lekarzami weterynarii oraz przedsiębiorcami, związanych z ustaleniem warunków pracy dorożkarskich koni.

Dorożki mają postój stały na linii A-B Rynku, czyli od ulicy Sławkowskiej do ul. Floriańskiej. Postój czynny jest od godziny 8.00 ale powozy pojawiają się w Rynku za zwyczaj między godziną 9.00 a 10.00. Praca zaprzęgów uzależniona jest w głównej mierze od pogody ale również imprez, który odbywają się w Centrum, a organizacja których wymaga czasami wyłączenia pracy dorożek.

Dorożkarzy obowiązuje regulamin pracy koni oraz wytyczne dotyczące wyglądu, wielkości oraz wyposażenia powozów. Niemal wszystkie dorożki, które obecnie oglądać można w Rynku to powozy typu Glasslandauer. Jest to wygodny powóz, z możliwością rozłożenia przeszklonej budy, chroniącej przed deszczem pasażerów. Dorożka waży około 900 kg, wyposażona jest w duże ogumione koła, oświetlenie hamulec tarczowy oraz hamulec ręczny.

Konie, które zobaczyć można w Rynku nie mogą być młodsze niż 5 lat. Dorożkarze nie mogą również zaprzęgać ogierów i źrebnych klaczy. Każdy z koni musi być zaczipowany oraz co roku przejść obligatoryjne badania lekarsko-weterynaryjne, potwierdzone stosownym wpisem w paszporcie zwierzęcia.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. więcej

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Zamknij